W tym wpisie podzielimy się z Wami naszymi pomysłami na to jak przygotować się do trekingu w Himalajach. Przygotowujemy się do tego typu wyprawy po raz pierwszy, więc traktujcie ten wpis jako inspirację, a nie sprawdzone metody. Po powrocie opiszemy, która część przygotowań miała największe znaczenie, a z czego ewentualnie można było zrezygnować. Część z podanych niżej informacji to także rady na inne wyprawy. 

Doświadczenie zdobywane w mniejszych górach

Himalaje to pewnie nie najlepszy kierunek na pierwszą wycieczkę górską. Przed wyjazdem warto spędzić kilka sezonów w polskich Beskidach, Tatrach i innych pasmach górskich. Chodzenie po górach to jedna z naszych wspólnych, największych pasji. Doświadczenie zdobywamy systematycznie od wielu lat, realizując m.in. projekt Korona Gór Polski czy Mikrowyprawy.

Przygotowanie fizyczne

Dobra kondycja potrzebna jest nie tylko podczas stromych podejść i zejść. Podczas trekkingu w Himalajach będziemy poruszać się na dużych wysokościach, gdzie tlen potrzebny do napędzania mięśni nie jest dostępny w takim stopniu do jakiego jesteśmy przyzwyczajeni.  Przygotowując się do wyprawy skupiliśmy się zatem na dwóch rodzajach treningu. Pierwszy to trening wzmacniający siłę i wytrzymałość – w naszym wypadku jest to crossfit (3 x w tygodniu), na który zdecydowaliśmy się przede wszystkim ze względu na jego ogólnorozwojowy charakter. Crossfit wspomagamy o trening wydolnościowy, czyli po prostu bieganie. W przypadku biegania, aby zwiększyć motywację do trenowania zaczęliśmy startować w biegach, a tuż przed wyjazdem na trekking będziemy chcieli zmierzyć się z półmaratonem.

Do przygotowań fizycznych zaliczamy również wszystkie wypady w góry i mikrowyprawy, które wpływają również na punkt 1.

Inspiracje

Przygotowując się do wyjazdów, bardzo lubimy czytać i oglądać informacje o miejscach gdzie będziemy. Ogromną skarbnicą jest oczywiście internet, ale także przewodniki, książki i mapy.

Szukając informacji i inspiracji przed wyjazdem do Nepalu rozpoczęliśmy od obejrzenia bardzo ciekawej serii filmów dokumentalnych Discovery: “Polski Himalaizm Zimowy”, który w całości można zobaczyć na YouTube:

Pomimo, że nie wybieramy się w wysokie góry, a ośmiotysięczniki planujemy podziwiać zadzierając głowy do góry, to filmy o historii polskiego himalaizmu dodają szerszego kontekstu.

Na YouTube’ie można  znaleźć całą masę innych inspirujących i pouczających materiałów. Tutaj kilka przykładowych, ostatnich znalezisk:  

Dobra książka podróżnicza zawsze sprawia, że mamy ochotę natychmiast spakować plecaki i wyruszyć w poszukiwaniu przygód. Pozycje, które inspirują nas przed wyjazdem w Himalaje to m.in:

 

Zdobywanie informacji i inspiracji przed wyjazdem na trekking uzupełnimy też o wyjazd na tegoroczny Festiwal Górski w Lądku Zdroju we wrześniu.

Bilety Lotnicze

Logistyka to chyba największe wyzwanie podczas przygotowań do każdej wyprawy. Na szczęście, mając pod ręką internet mamy natychmiastowy dostęp do nieskończonej ilości informacji. Research internetowy poszerzyliśmy o przepytanie wszystkich znajomych, którzy byli już w rejonach Katmandu i mieli okazję uczestniczyć w trekkingu.

Przygotowania logistyczne rozpoczynamy od poszukiwania biletów lotniczych. Dopiero kiedy je mamy, naprawdę czujemy, że planowany wyjazd jest realny. Lotów szukamy zazwyczaj wykorzystując portale: Google Flights i Hipmunk (dobrą opcją, szczególnie kiedy macie możliwość elastycznego wyboru terminu na wyjazd jest Azair, warto śledzić również Fly4free).

Noclegi

Jadąc na trekking w Himalaje praktycznie nie musimy przejmować się rezerwacją noclegów. Warto zabookować miejsce na pierwsze i ostatnie noce w Katmandu, resztę bez problemu powinniśmy znaleźć na trasie przemieszczając się pomiędzy kolejnymi miejscowościami.

Rezerwując noclegi, w znakomitej większości korzystamy z portalu booking.com. Prosta nawigacja, dobra wyszukiwarka i raczej pewna rezerwacja, ułatwiają znalezienie odpowiedniego miejsca do zatrzymania się, szczególnie jeśli jedziemy gdzieś po raz pierwszy. Szukając noclegu, warto również sprawdzić opcje dostępne na AirBnb lub Couchsurfingu.

Trasa

Trasa to kluczowy element przygotowań do trekkingu w Himalajach. Wbrew pozorom opracowanie marszruty nie jest takie trudne. W internecie można znaleźć bardzo dużo dokładnych opisów. My podczas planowania opieramy się głównie na relacjach znajomych, którzy odbyli podobne wędrówki.

Specyfika trekkingu na większych wysokościach i profilaktyka przed chorobą wysokościową, która zakłada, że jednego dnia nie powinno pokonywać się więcej niż 300 metrów wysokości, mocno ułatwia planowanie. Wioski na szlaku, które mijamy w momencie kiedy wysokościomierz na dany dzień osiąga lub zbliża się do bezpiecznego maksimum, stają się naturalnym miejscem postoju.

Finanse

Nieco dalsze wyprawy, niestety mają to do siebie, że są dość drogie. Póki co nie wynaleźliśmy lepszej metody na zgromadzenie budżetu na wyjazd niż…oszczędzanie. Gdy już wiemy mniej więcej gdzie i kiedy będziemy chcieli pojechać, jesteśmy w stanie oszacować potrzebny budżet. Następnie należy podzielić ten szacunkowy budżet (warto doliczyć rezerwę) przez ilość miesięcy, która dzieli nas od wyjazdu. W ten sposób dowiemy ile musimy odkładać każdego miesiąca, aby wyprawa faktycznie mogła dojść do skutku.

Prowadzenie budżetu domowego i umiejętność odmawiania sobie niektórych wydatków, sprawia, że gromadzenie oszczędności na wyjazd, wcale nie musi być takie trudne 🙂 Dodatkowo warto korzystać z dostępnych sposobów, które obniżą koszty związane z podróżowaniem. Przykładem mogą być kantory online i konta walutowe. Aby zaoszczędzić na przewalutowaniu transakcji (np. podczas kupowaniu biletów lotniczych), bilety warto kupować korzystając z kart walutowych. Opcja, z której korzystamy to Kantor AliorBank, gdzie mamy założonych kilka kont walutowych, które wykorzystujemy w zależności od potrzeb. Wyrobienie karty do konta walutowego jest darmowe, jeśli przynajmniej raz na 6 miesięcy wykonamy kartą jakąkolwiek transakcję.

Medycyna Podróży

Bardzo ważnym elementem przygotowań przed każdą, dalszą wyprawą jest medycyna podróży. Warto sprawdzić i koniecznie uzupełnić potrzebne szczepienia, dowiedzieć się jakie leki zabrać i na co uważać. Przygotowując się do trekkingu w Himalajach skorzystaliśmy z konsultacji w Medicoverze: https://www.medicover.pl/dla-pacjentow/porady-zdrowotne/porady-przed-podroza/ oraz z informacji z własnego researchu znalezionymi na: formanaszczyt.pl i Medeverest.

Sprzęt

Tutaj podobnie jak w kilku poprzednich punktach ważny jest research. Warto korzystać z doświadczeń znajomych i nieznajomych użytkowników danego sprzętu i dowiedzieć się maksymalnie dużo przed zakupem. Przygotowując się do trekkingu w Himalajach, warto zadbać o to aby ekwipunek był jak najlżejszy. Na większych wysokościach, każdy kilogram, który będziemy nieść na plecach będzie dawał się we znaki. Przygotowując się do konkretnej trasy trekkingowej warto sprawdzić jakim sprzętem trzeba będzie dysponować. Pomimo, że planujemy wędrówkę po Himalajach, nie bierzemy ze sobą sprzętu wspinaczkowego, raków ani czekanów.

Przed wyruszeniem na każdą większą wyprawę, trzeba przetestować sprzęt. Warto poświęcić trochę czasu i upewnić się, że nowe buty nie będą obcierać, ubrania są komfortowe a plecak z obciążeniem nie uwiera i jest dobrze ustawiony. Na tym etapie staramy się zminimalizować ryzyko niemiłych niespodzianek na trasie.

Powyższe 9 punktów to elementy, którymi zajmujemy się przygotowując się do trekkingu w Himalajach. Po powrocie lista zostanie zweryfikowana i uzupełniona, ale na pewno może stanowić swego rodzaju bazę do planowania różnego rodzaju wypraw i wyjazdów.

Ciekawi jesteśmy jak Wy przygotowujecie się do swoich podróży. Zapraszamy do dyskusji i wymiany wiedzą w komentarzach. Chętnie rozwiniemy naszą listę o kolejne punkty!