Jeśli tak jak my, zastanawiacie się jak dotrzymać postanowień noworocznych, tak aby tym razem nie skończyło się jak zwykle, mam nadzieję, że ten wpis pomoże nam wszystkim! Zebraliśmy dobre rady, dzięki którym mamy zamiar wytrwać w noworocznych postanowieniach aż do grudnia!

Doskonale wiem jak trudne jest dotrzymywanie wszelkiego rodzaju postanowień. Te noworoczne na pewno należą do grupy postanowień, które łamane są najcześciej. Doskonałym przykładem obrazującym to jak ciężko jest wytrwać w postanowieniach jest nasz blog. Mniej więcej rok temu razem z Pauliną postanowiliśmy, że będziemy prowadzić bloga positiveacademy.pl. Od tego czasu pojawiło się tu 8 wpisów. 8 krótkich notek przez 12 miesięcy 🙂

Ponieważ chcemy odwrócić trend niespełnianych postanowień, postanowiliśmy poszukać pomysłów i wskazówek, które pozwolą nam nie tylko faktycznie, aktywnie prowadzić bloga, ale także wypełnić inne postanowienia na 2017. Tym razem jest ich mniej niż zwykle, są bardzo konkretne, mierzalne i towarzyszą im deadliny. Ale zacznijmy od początku.

Jak dotrzymać postanowień noworocznych – kompendium wiedzy

Przygotowania do mądrych postanowień noworocznych dobrze zacząć od bardzo konkretnego wpisu Michała Szafrańskiego na blogu jakoszczedzacpieniadze.pl. We wpisie: „Jak przygotować plan roczny, czyli jak określić cele i znaleźć czas na ich realizacje” Michał dzieli się bardzo cennymi wskazówkami. To co jest niezmiernie istotne to gruntowne przemyślenie celów, które chcemy osiągnąć, dlatego planowanie zmian w 2017 roku warto rozpocząć od wizyty na blogu Michała. Jeśli nie znacie bloga jakoszczedzacpieniadze.pl to warto zatrzymać się tam na dłużej – to jeden z naszych ulubionych, polskich blogów.

Dobrą pomocą w wytrwałym dążeniu do osiągnięcia wyznaczonych celów będzie również lektura wywiadu z dr Ewą Jarczewską-Gerc, psycholożką motywacyjną z Uniwersytetu SWPS, którą dla portalu wyborcza.pl przeprowadziła Katarzyna Świeżak: „Jak być szczęśliwym? Nie fantazjuj, lecz planuj.
Idea rozkładania (często długiej) drogi do osiągnięcia celu na mniejsze kroki pojawia się w wielu źródłach i ma bardzo wielu zwolenników. Polecam również spojrzeć na blog trzypoziomy.pl i daily vlog Mirka Burnejko, który bardzo inspiruje nas w takim właśnie podejściu do realizacji swoich planów.

W dobrym rozpoczęciu nowego roku pomocny będzie również wpis Andrzeja Tucholskiego na jego blogu: „Jak dobrze zacząć rok?” Andrzej zwraca uwagę na rzeczy, o których niestety coraz częściej zapominamy, jak np. odpoczynku i dlaczego powinniśmy planować go, tak jak planujemy każde z zadań, które chcemy wykonać.

Na koniec warto również oglądnąć krótki filmik, w którym o postanowieniach noworocznych opowiada Gary Vaynerchuk (polecam również przyjrzeć się postaci Garrego – to jeden z bardziej inspirujących mnie osób)

 

Jedną z głównych przyczyn niedotrzymanych postanowień noworocznych jest niska motywacja do tego co chcemy osiągnąć. Każde wyzwanie, w tym postanowienie noworoczne wymaga od nas sporo wysiłku i poświęceń. Aby osiągnąć sukces musimy poważnie zastanowić się co chcemy osiągnąć i dlaczego właśnie tego chcemy. Czy jest to w 100% nasz wybór, czy może jest tak, że oczekują od nas tego inni…? Co jest dla nas tak na prawdę najważniejsze?

Odpowiedź na takie pytania pozwolą na przygotowanie listy celów/postanowień których szansa wykonania będzie na pewno większa niż spontaniczne postanowienia robione w noc sylwestrową, po kilku drinkach 😉

Kiedy lista postanowień jest przemyślana, trzeba dobrze i bardzo konkretnie zaplanować drogę, która doprowadzi nas do realizacji celów. Często postanowienia są ambitne i z perspektywy dnia dzisiejszego bardzo odległe (np. przebiegnięcie maratonu z perspektywy osoby, która do tej pory w ogóle nie biegała) dlatego właśnie trzeba rozbić je na mniejsze, proste zadania. Dobrze opowiada o tym wspominany wcześniej Mirek w jednym z odcinków swojego codziennego vloga:

Bardzo ważne w planowaniu i dążeniu do celów jest również hasło, które znajduje się na grafice do dzisiejszego wpisu: „Do more of what makes you happy”. Bardzo proste, ale stanowczo zbyt często o tym zapominamy. Jeśli zastanawiając się nad tym jak dotrzymać postanowień noworocznych będziemy pamiętać o tym, żeby robić więcej rzeczy, które sprawiają, że jesteśmy szczęśliwi, kolejny rok będzie bardzo dobry. Tego właśnie gorąco Wam życzymy!